03
KORZYŚCI
Łatwy w użyciu, łatwy do zaprogramowania
Kiedy ludzie zaczęli pracować z robotami, musieli nauczyć się współpracować i szybko zrozumieli sposób, w jaki pomagają im one w codziennych obowiązkach. Na początku obsługa robotów była dla nich czymś zupełnie nowym i trudnym do wyobrażenia. Szybko jednak zaczęli aktywnie wykorzystywać roboty do wykonywania wszystkich zadań.
"Obecnie używamy 14 robotów w codziennej pracy", powiedział Benjamin Paillusson, PC&L Improvement Leader w Faurecia Clean Mobility Písek. "Jak każda inna technologia automatyzacji, wymaga ona pewnego nadzoru, jednak działanie robotów MiR jest bardzo płynne i w pełni autonomiczne. Od czasu do czasu musimy tylko wprowadzić ulepszenia, ale zasadniczo technologia ta nie wymaga żadnej interwencji człowieka".
Zamiast ciężkich zadań związanych z ręcznym załadunkiem i rozładunkiem materiałów i wyrobów gotowych, pracownicy na hali produkcyjnej mogą teraz skupić się na bardziej wartościowych czynnościach, takich jak nadzór, przebywanie na produkcji lub programowanie robotów. "Interfejs MiR jest naprawdę przyjazny dla użytkownika, sposób budowania misji jest bardzo prosty i odbywa się za pomocą bloków konstrukcyjnych zamiast linii kodu. Dzięki temu jest wystarczająco zrozumiały nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu" - dodał Benjamin.
Zwrot z inwestycji poniżej 2 lat
Roboty mobilne MiR zapewniają klientowi pełną autonomię, umożliwiając łatwe wyznaczanie nowych tras bez dodatkowych taśm magnetycznych lub innych zewnętrznych wskazówek niezbędnych do korzystania z innych technologii intralogistycznych. Roboty MiR i ludzie mogą dobrze ze sobą współpracować, ponieważ roboty są inteligentne i potrafią rozpoznawać ludzi na hali produkcyjnej oraz zatrzymywać lub omijać ludzi, którzy znajdują się w pobliżu, bez zmniejszania wydajności robotów, ponieważ robot unika wąskich gardeł.
"Roboty mobilne pomagają nam wprowadzić większą dyscyplinę na hali produkcyjnej i sprawiają, że nasze procesy produkcyjne są bardziej stabilne i niezawodne, co jest szczególnie ważne w przypadku pracy na wszystkie trzy zmiany. To, co najbardziej doceniamy w robotach, to ich autonomia, co oznacza, że swobodnie poruszają się po hali produkcyjnej bez żadnego specjalnie potrzebnego sprzętu" - dodał Martin Horáček.
Ogólne korzyści z wdrożenia robotów mobilnych MiR obejmują trzy główne obszary. Pierwszym z nich jest poprawa bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie wózków widłowych na hali produkcyjnej. Drugi to zwiększona produktywność we wszystkich obszarach działalności. Ostatnim, ale nie mniej ważnym, jest zwrot z inwestycji w roboty MiR: w Faurecia Písek okres zwrotu wyniósł mniej niż 2 lata.
"Nasze kolejne plany automatyzacji są dość ambitne, ponieważ w przyszłym roku pojawią się nowe lokalizacje do wdrożenia robotów MiR. W 2023 roku planowany jest kolejny duży kompleksowy projekt "Magazyn 4.0", który w pełni zautomatyzuje przepływ materiałów z magazynu do produkcji i z produkcji do magazynu. Po jego zakończeniu, 10 robotów MiR zapewni dostawę komponentów z magazynu do wszystkich 16 linii produkcyjnych" - podsumował Martin Horáček.