Kiedy myślimy o robotach współpracujących, typem robotów, który często przychodzi nam na myśl są współpracujące ramiona robotyczne. Były to pierwsze typy robotów współpracujących (cobotów) i w ciągu ostatnich 10 lat zostały one szeroko przyjęte w różnych gałęziach przemysłu na całym świecie. Choć owe ramiona cobotów odegrały ważną rolę w automatyzacji procesów produkcyjnych przy jednoczesnej bezpiecznej współpracy z ludźmi, współpracujące autonomiczne roboty mobilne (AMR) również wkroczyły do zakładów produkcyjnych i magazynów, aby zoptymalizować logistykę wewnętrzną. W rzeczywistości ta nowa technologia jest bardzo szybko przyjmowana w różnych branżach i według nowego raportu z badań przeprowadzonych przez Mobile Industrial Robots (MiR), 78% firm uważa za realistyczne włączenie współpracujących robotów AMR do swojej wewnętrznej logistyki w ciągu 1–2 lat.
Różnice w typach robotów AMR oraz w poziomie kontaktu między robotem AMR a jego ludzkim współpracownikiem są znaczne. Niektóre roboty AMR pracują w „ciemnych magazynach” lub chronionych środowiskach produkcyjnych bez udziału ludzi i nie są uważane za współpracujące, natomiast inne dzielą przestrzeń roboczą i współpracują z ludźmi, jak np. roboty MiR. Im więcej interakcji i współpracy z ludźmi, tym większe zapotrzebowanie na funkcje bezpieczeństwa i bezpieczeństwo funkcjonalne w celu zapewnienia bezpiecznej współpracy. Współpracujące roboty AMR są zaprojektowane specjalnie do wykonywania zadań we współpracy z ludźmi lub współdzielenia przestrzeni roboczej z ludźmi bez żadnych zewnętrznych środków bezpieczeństwa, takich jak ogrodzenia lub bariery. Te roboty AMR mają szereg funkcji technicznych, które zapewniają bezpieczną nawigację wśród ludzi lub innych przeszkód znajdujących się na drodze urządzenia AMR. Są to funkcje takie jak skanery laserowe, kamery 3D i zaawansowane oprogramowanie. Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie technologii AMR.
Rodzaje współpracy człowiek-robot AMR
Współpraca człowiek-robot AMR może obejmować zakres od braku bezpośredniego kontaktu człowiek-robot, przez wspólną przestrzeń roboczą, do robota, który otrzymuje polecenia od człowieka we wspólnej przestrzeni roboczej lub komunikuje się z pracownikiem. W momencie, gdy współpracujące roboty AMR dzielą przestrzeń roboczą z ludźmi, wzrasta znaczenie odpowiednich cech i funkcji bezpieczeństwa.
Obecnie większość zastosowań MiR to aplikacje współdzielonej przestrzeni roboczej, gdzie robot i pracownik pracują obok siebie, wykonując zadania sekwencyjnie lub robot otrzymuje od pracownika polecenia np. pobrania lub dostarczenia towaru. Robot wykonuje czynności związane z przenoszeniem materiałów, a pracownik znajduje się na stanowisku pracy, ale pracują i poruszają się w tym samym obszarze. Rysuje się tendencja do zwiększonej współpracy między współpracującymi robotami AMR i pracownikami, z większym naciskiem na współpracę responsywną, np. z funkcjami „idź za mną”, gdy robot podąża za pracownikiem w sytuacjach kompletacji lub z kierowaną kompletacją, gdy robot AMR prowadzi pracownika w miejsce docelowe. Są to typowe zastosowania w magazynach i handlu elektronicznym.
Korzyści ze współpracujących robotów AMR
Współpracujące roboty AMR stanowią ekonomicznie opłacalny punkt wejścia do automatyzacji logistyki. Można je wykorzystać do zautomatyzowania wielu aspektów transportu wewnętrznego w środowiskach produkcyjnych i magazynowych przy minimalnych zmianach rozplanowania, aby zapewnić firmom, które jeszcze nie zautomatyzowały obsługi materiałów dostęp do produktywności i wydajności oferowanej przez roboty AMR. Dzięki autonomicznej nawigacji, aplikacje współpracujące umożliwiają firmom zautomatyzowanie części transportu wewnętrznego w elastyczny sposób, co nie było możliwe do czasu wprowadzenia tej technologii.
Wiele firm już zautomatyzowało swoje procesy produkcyjne, a dodatkowe wykorzystanie współpracujących robotów AMR nie tylko zoptymalizuje wewnętrzne przepływy logistyczne, ale także wesprze środowisko pracy poprzez przejęcie ciężkiego podnoszenia i pomoże pracownikom zaoszczędzić wiele kroków dziennie, a tym samym zmniejszy ryzyko urazów w miejscu pracy. Jednocześnie technologia AMR zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Zgodnie z raportem firmy MiR 72% respondentów postrzega kolizje i wypadki jako poważne wyzwanie biznesowe. Dzięki bezpiecznej nawigacji współpracujące roboty AMR stanowią bezpieczną alternatywę dla pojazdów transportu wewnętrznego, takich jak wózki widłowe, które tradycyjnie powodują wiele wypadków.
W przeszłości konfiguracja systemów robotów i innych systemów logistycznych była długim procesem, który wymagał udziału integratorów systemów za każdym razem, gdy trzeba było coś zmienić. Jest to czasochłonne i kosztowne dla dynamicznych firm, które często zmieniają procesy i rozplanowanie. Roboty współpracujące AMR, takie jak roboty firmy MiR, mają intuicyjne interfejsy programowania, a roboty można programować z niewielkim doświadczeniem lub bez doświadczenia w programowaniu. W przypadku złożonych zastosowań nadal potrzebni są eksperci od integracji systemów, ale w przypadku prostszych aplikacji pracownicy z minimalnym przeszkoleniem w zakresie obsługi robotów mogą teraz z łatwością przestawić robota na nowe zadanie. Jest to szczególnie ważne dla producentów, którzy realizują krótkie serie produkcyjne i muszą być w stanie szybko przestawić robota na nowe trasy i zadania.
Współpracujące roboty AMR są bardzo elastyczne i można je z łatwością dostosować do potrzeb klienta. Firma MiR ma cały ekosystem, oferujący różne moduły górne, które można montować na platformie mobilnej w celu szybkiego dostosowania. Można montować roboty AMR z ramionami robotów, przenośnikami, podnośnikami półek do podnoszenia wózków, regałami, podnośnikami palet lub innym sprzętem obsługującym określone przepływy pracy.
Współpracujące roboty AMR to narzędzia wspierające pracowników w ich pracy, odciążające ich od wielu ciężkich, nieergonomicznych i czasochłonnych zadań związanych z przenoszeniem materiałów oraz zmniejszające ogólne ryzyko kolizji. Jednocześnie te roboty AMR umożliwiają producentom zwiększenie produktywności poprzez użycie robotów w celu uwolnienia czasu pracowników, którzy mogą wykorzystać swoje umiejętności do wartościowszych zadań.
Zachowanie konkurencyjności dzięki współpracującym robotom AMR
Rynek współpracujących robotów AMR jest nadal na wczesnym etapie rozwoju. Użytkownicy końcowi i integratorzy systemów wciąż zdobywają doświadczenie na temat tego, co sprawdza się w projektowaniu i wdrażaniu aplikacji AMR. Rozwój technologii, takich jak funkcje sztucznej inteligencji dla robotów AMR stanowi zapowiedź rozszerzenia zakresu zastosowań robotów AMR, ponieważ stają się one coraz inteligentniejsze i jeszcze lepiej radzą sobie z interakcją z otoczeniem.
Korzyści płynące z zastosowania współpracujących robotów AMR są nie do pominięcia; to rozwiązanie logistyczne jest dostosowane do sprawnie funkcjonujących środowisk produkcyjnych i magazynowych, ponieważ jest elastyczne, skalowalne oraz łatwe do zintegrowania i dostosowania. Współpracujące roboty AMR poprawiają środowisko pracy i zwiększają bezpieczeństwo w hali produkcyjnej, jednocześnie usprawniając przenoszenie materiałów, zwiększając wydajność i obniżając koszty pracy, ponieważ pracownicy mogą teraz skupić się na zadaniach o wyższej wartości. Na wymagających rynkach z globalną konkurencją współpracujące roboty AMR mogą być rozwiązaniem pozwalającym zachować konkurencyjność.