Jak wymiana wózków widłowych na roboty AMR zwiększa bezpieczeństwo?
W nowoczesnej produkcji skracający się czas wytwarzania większej ilości zróżnicowanych partii o lepszej jakości zwiększa presję na sprawność operacyjną. Stanowi to nie tylko problem operacyjny, ale również może wiązać się z zagrożeniem dla bezpieczeństwa pracowników, a urazy w miejscu pracy zdarzają się zbyt często. Zagraża to dobrostanowi pracowników, przepływowi pracy i wynikom finansowym firm.
Niedawne badanie przeprowadzone wśród decydentów najwyższego szczebla w globalnej produkcji wykazało, że 72% z nich uważa kolizje i inne wypadki na hali produkcyjnej za bardzo poważny lub poważny problem biznesowy.
Obawy te nie są bezpodstawne, w samych Stanach Zjednoczonych prawdopodobieństwo, że wózek widłowy będzie uczestniczył w poważnym urazie lub wypadku śmiertelnym w okresie jego użytkowania wynosi 90%. Occupational Safety & Health Administration szacuje również, że wózki widłowe odpowiadają za 61 800 drobnych urazów i 34 900 ciężkich urazów rocznie. Wszystkie z nich mogą skutkować nieobecnością w pracy, liczba urazów bez ofiar śmiertelnych stale rośnie od 2016 roku.
Biorąc pod uwagę, że wózek widłowy może ważyć 3 razy więcej niż samochód, czyli około 4082 kg, ma tylko przednie hamulce i może jechać z prędkością 29 km/h, nie jest zaskakujące, że kiedy dochodzi do wypadków, skutkują one nieproporcjonalnie cięższymi urazami niż większość innych wypadków w miejscu pracy.
Dlatego też dzisiejsi liderzy biznesowi zwracają się w stronę najnowszych technologii, takich jak autonomiczne roboty mobilne (AMR), aby stawić czoła temu wyzwaniu i chronić swoich pracowników oraz firmę. 63% producentów twierdzi, że roboty AMR przyczyniłyby się do poprawy bezpieczeństwa pracowników.
Dlaczego warto wdrożyć technologię AMR?
Autonomiczne roboty mobilne to współpracująca, bezpieczna i elastyczna alternatywa dla wózków widłowych w hali produkcyjnej. Najnowsze modele, takie jak MiR1000, mają nie tylko udźwig 1000 kg, ale mogą również automatycznie pobierać, transportować i dostarczać palety w dynamicznych środowiskach, usuwając ludzi z ryzykowniejszych środowisk.
Roboty MiR mają również dwa skanery laserowe, kamery 3D i czujniki zbliżeniowe, które dostarczają danych do algorytmu planowania. Dzięki temu robot może poruszać się autonomicznie, a także reagować na ludzi lub przeszkody na swojej drodze i bezpiecznie je omijać.
W odróżnieniu od wózków widłowych obsługiwanych przez człowieka, wymagających podejmowania decyzji w ułamku sekundy, co może być utrudnione przez błędy ludzkie, roboty AMR są zaprogramowane tak, aby zawsze z wyprzedzeniem rozpoznawały otoczenie i zawsze zmieniały trasę lub dokonywały bezpiecznego zatrzymania, jeśli ktoś znajdzie się zbyt blisko.
Rola wózka widłowego pozostanie niezbędna w wielu operacjach, ale wprowadzenie autonomicznych robotów mobilnych pomoże utrzymać zdrowie i bezpieczeństwo personelu poprzez wykonywanie powtarzalnych, ryzykownych prac przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka kolizji.